Rośliny strączkowe: superbohater w twojej kuchni

23. Februar 2024

Odkryj niezwykłą różnorodność roślin strączkowych i sprawdź, jak na ich bazie stworzyć pyszne i pożywne posiłki.

Kolorowo, zdrowo, pysznie

Nigdy nudno!

Surowe, gotowane, mielone na mąkę czy przerabiane na makaron – rośliny strączkowe stanowią podstawowy składnik w wielu kulturach, a także w kuchni wegetariańskiej i wegańskiej. Można je znaleźć w przepisach na gulasz, sałatki, pasty do smarowania, curry i wiele innych potraw! Odkryj cudowne właściwości strączkowego superfood i wykorzystaj je w swojej kuchni. 

Różnorodność z całego świata

Skąd się wzięły rośliny strączkowe? Odpowiedzi jest kilka: z basenu Morza Śródziemnego, z Bliskiego Wschodu, Ameryki Południowej i Azji. Rośliny strączkowe należą do najstarszych roślin uprawnych znanych ludzkości! Mają wiele odmian, a każda z nich smakuje zupełnie inaczej. Do tej różnorodnej rodziny należy między innymi groszek zielony i żółty, fasola czarne oczko, biała, czarna i nerkowata oraz soczewica w kolorach brązowym, zielonym, czerwonym i czarnym. Ciecierzyca z kolei występuje tylko w jednej odmianie, ale wyróżnia się swoją prostotą i uniwersalnością. Naszą ulubioną rośliną strączkową jest, oczywiście, soja. Nie zapominajmy też o fasoli mung, która stanowi główny składnik indyjskich potraw dal.

Z ciekawostek: z punktu widzenia botaniki orzeszki ziemne również należą do rodziny roślin strączkowych!

Rośliny strączkowe: zdrowe i wege

Co sprawia, że rośliny strączkowe zaliczamy do kategorii superfoods? Otóż są one bogate w białko roślinne, dzięki czemu stanowią doskonały zamiennik białka zwierzęcego w diecie wegetariańskiej i wegańskiej. Dostarczają także dużo błonnika, witamin (zwłaszcza witamin z grupy B) i minerałów, takich jak żelazo i magnez. Z kolei niska zawartość tłuszczu sprawia, że rośliny strączkowe idealnie nadają się na zdrowy, ale i smaczny posiłek, dostarczając naszemu organizmowi mnóstwo węglowodanów złożonych. Podsumowując: strączki to uniwersalny składnik każdej zbilansowanej diety.

Rośliny strączkowe to także cenna i wszechstronna alternatywa dla potraw zarówno pikantnych, jak i słodkich. Z czarnej fasoli można na przykład przygotować zdrowe brownie – rozkosznie wilgotne, a przy okazji pełne białka. Ciecierzyca też może być z powodzeniem wykorzystywana do przyrządzania deserów: woda z ciecierzycy (akwafaba) doskonale zastępuje jajka podczas pieczenia. Soczewicę z kolei stosuje się zamiast mięsa do przyrządzania sosu bolońskiego lub wegetariańskich burgerów. A produkty sojowe, takie jak tofu i tempeh, doskonale nadają się do marynowania w Sosie sojowym Kikkoman. Kto by pomyślał, że rośliny strączkowe mają aż tyle talentów? 

Pora coś zjeść?

Zainspiruj się naszymi pomysłami na dania na bazie roślin strączkowych:

Zrobienie hummusu w domu jest nie tylko łatwe, ale też tanie, a efekt - po prostu pyszny! Hummus z ciecierzycy z czosnkiem, tahini i cytryną - taki prosty, a taki dobry. Dodaj do niego odrobinę Sosu sojowego Kikkoman, a twój hummus nie będzie miał sobie równych! Kolejne danie, które znają wszyscy, to chilli con carne, czyli fasolka w pikantnym sosie pomidorowym z mielonym mięsem. Dla wegetarian istnieje, oczywiście, równie smaczna wersja roślinna: chilli sin carne. Z kolei klasyczna zupa z zielonego groszku jest nie tylko zdrowa, ale też szybka w przygotowaniu. A jeśli uwielbiasz pikantne smaki, wypróbuj koniecznie indyjskie curry z fasolą mung, zwane także mung dal. Ale to jeszcze nie wszystko: czy wiesz, że falafel też robi się z roślin strączkowych? Te pyszne smażone kulki przygotowuje się z ciecierzycy.

Rośliny strączkowe oferują cały wachlarz kulinarnych możliwości. Jeśli na samą myśl o nich cieknie ci ślinka, sprawdź nasze przepisy na dania z roślin strączkowych, a potem daj nam znać, jak ci smakowało! I nie zapominaj, że odrobina Sosu sojowego Kikkoman podkręci smak każdej potrawy.

Nie obchodź się smakiem!

Zapisz się na regularną porcję pysznych inspiracji!
Nie wszystkie wymagane pola zostały wypełnione.

Chcę otrzymywać informacje o produktach, nowościach i promocjach na swój adres e-mail. To nic nie kosztuje, a wypisać się możesz w każdej chwili.