Jak Uwarzyć Doskonały Sos Sojowy

W XVII wieku sos sojowy wytwarzano od początku do końca ręcznie. Możemy sobie wyobrazić, jak żmudna była to praca. Dzisiaj sos sojowy produkuje się w zautomatyzowanych zakładach przy użyciu najnowocześniejszych technologii – ale istota procesu naturalnego warzenia pozostaje niezmienna od wieków. Oto, jak w pięciu krokach warzy się idealny sos sojowy.

1.
Przygotowanie składników

Naturalnie warzony sos sojowy Kikkoman powstaje tylko z czterech prostych i starannie dobranych składników: soi, pszenicy, soli i wody.

Ziarna soi najpierw długo namacza się w wodzie, a następnie gotuje na parze w wysokiej temperaturze. Pszenicę praży się w wysokiej temperaturze, po czym mieli za pomocą specjalnych walców, aby ułatwić proces fermentacji. Sól rozpuszcza się w wodzie.

2.
Produkcja Koji

Od samego początku Kikkoman używa do rozmnażania pleśni Koji swojego „autorskiego” gatunku grzyba: Kikkoman Aspergillus. Pleśń Koji jest jednym z najważniejszych elementów przy produkcji sosu sojowego, jego smak jest bowiem zasługą fermentacji składników, w której kluczową rolę odgrywa właśnie Koji.

Kikkoman Aspergillus miesza się z już przetworzoną soją i pszenicą, a powstałą w ten sposób mieszankę przenosi się do miejsca, w którym panują odpowiednie warunki do rozmnażania pleśni Koji. Sam proces trwa trzy dni, a w jego efekcie powstaje shoyu koji – baza niezbędna do produkcji sosu sojowego.

3.
Fermentacja i dojrzewanie moromi

Teraz shoyu koji zostaje przełożone do specjalnego zbiornika i zmieszane z roztworem soli i wody. Mieszankę tę nazywamy moromi. To rodzaj zacieru, który na przestrzeni kilku miesięcy będzie fermentował i dojrzewał w kadzi. Fermentacja alkoholowa z udziałem drożdży, fermentacja kwasu mlekowego, fermentacja kwasów organicznych - to właśnie te zachodzące w zbiorniku z moromi procesy nadają mu intensywny smak, aromat i kolor - tak charakterystyczne dla gotowego sosu sojowego Kikkoman.

4.
Tłoczenie i rafinacja

Sos sojowy tłoczy się dojrzałego z moromi – uzyskany w ten sposób ekstrakt nazywa się „surowym sosem sojowym”. W trakcie tłoczenia moromi przelewane jest do specjalnej prasy i przeciskane przez warstwy tkaniny. Każda z warstw złożona jest w potrójną „harmonijkę”. Po tym, jak pod wpływem siły grawitacji moromi „wypuści” już sos sojowy, reszta płynu jest mechanicznie wyciskana w powolnym i miarowym procesie, który zajmuje około 10 godzin. Tak powstaje klarowny już sos sojowy.

Surowy sos sojowy trzyma się w zbiorniku nazywanym „osadnikiem” przez 3-4 dni, żeby rozwarstwił się na różne składniki - olej wypływający na powierzchnię i osady opadające na dno. Wyklarowany sos sojowy przepuszcza się przez przewody parowe i podgrzewa. Proces ten ma na celu wstrzymanie aktywności enzymów: stabilizację jakości sosu sojowego oraz jego koloru, smaku i aromatu.

5.
Pakowanie

Podgrzany sos sojowy jest butelkowany maszynowo. Kikkoman skrupulatnie kontroluje jakość sosu sojowego i przeprowadza inspekcje na każdym etapie jego produkcji, aby zagwarantować spełnienie najwyższych standardów. Inspektorzy Kikkomana analizują składniki i sprawdzają kolor, smak i aromat sosu sojowego. Rygorystyczny system kontroli jakości, jaki stosuje Kikkoman, umożliwia utrzymanie stałej i wyjątkowej jakości naszych sosów.

Do sprzedaży trafia zatem tylko sos sojowy, który pomyślnie przeszedł wszystkie niezbędne kontrole.

Odkryj więcej

Nie obchodź się smakiem!

Zapisz się na regularną porcję pysznych inspiracji!
Nie wszystkie wymagane pola zostały wypełnione.

Chcę otrzymywać informacje o produktach, nowościach i promocjach na swój adres e-mail. To nic nic kosztuje, a wypisać się możesz w każdej chwili.