Tradycyjnie zrównoważony

To już tradycja, że Kikkoman produkuje sos będący kulinarnym klasykiem, i korzysta przy tym z receptury, która pozostaje niezmienna od wieków. Ale w Kikkomanie patrzymy również w przyszłość, dlatego zrównoważony rozwój naszym priorytetem. Naturalne składniki, krótkie dystanse, przemyślane korzystanie z zasobów naturalnych i traktowanie ludzi z szacunkiem są integralną częścią naszej kultury korporacyjnej.

Krótkie dystanse

Nasze produkty trafiają do kuchni i na stoły na całym świecie. Kiedy to tylko możliwe, wybieramy dla nich jak najkrótsze trasy. Na rynki Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki nasze sosy trafiają z fabryki w Holandii oraz z suszarni proszków w Niemczech. Na każdym etapie produkcji dbamy też o to, aby nie marnować żywności.

Zrównoważone pozyskiwanie surowców

Pszenicę, której używamy do produkcji, w całości pozyskujemy z Niemiec, a wodę i sól - z Holandii. W 2020 roku weszła w życie nasza Polityka Zrównoważonego Pozyskiwania Zasobów, a wraz z nią wytyczne w zakresie m.in. opakowań, drzewostanów i pozyskiwania soi.

Soja, z której produkujemy nasz sos w Europie, pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Brazylii i Europy. Brazylijscy dostawcy współpracujący z Kikkomanem muszą dysponować certyfikatem ProTerra, który potwierdza, że przestrzegają wysokich standardów zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnej uprawy soi.

Guaranteed GMO-free

Nasze produkty muszą sprostać najwyższym standardom, jakie sami im wyznaczamy - to samo dotyczy składników, z których powstają. To dla nas naturalne, że używamy wyłącznie wolnych od GMO surowców. Nie stosujemy również żadnych konserwantów ani sztucznych barwników.

Używaj więcej, marnuj mniej

Zdecydowanie wolimy, kiedy sosy Kikkoman trafiają do szklanych butelek. To rozwiązanie służy nie tylko temu, jak smakują, lecz także środowisku. Około 63% wszystkich naszych opakowań jest szklanych. Do ich produkcji używamy szkła pochodzącego z recyklingu. Sami również oszczędzamy jak najwięcej surowców - właśnie dzięki recyklingowi. Nasze opakowania o pojemności 500 ml lub większej to zazwyczaj nadające się do recyklingu butelki PET niezawierające bisfenolu A (BPA).

Produkowane przez nas odpady składają się głównie ze szkła, plastiku, papieru i tektury. Z zaangażowaniem pracujemy nad osiągnięciem jak najwyższego poziomu recyklingu.

 

Uczciwe warunki dla wszystkich

Uczciwe i godne warunki pracy to podstawa nie tylko w zakładach należących bezpośrednio do Kikkomana. Kładziemy ogromny nacisk na to, aby nasi partnerzy przestrzegali tych samych zasad, co my. Wytyczne dotyczące zamówień opieramy na rekomendacjach United Nations Global Compact, dzięki czemu mamy pewność, że odzwierciedlają one najwyższe standardy w zakresie jakości, bezpieczeństwa dostaw, praw człowieka, warunków pracy, działań na rzecz ochrony środowiska i rozwoju biznesu.

W 2001 roku Grupa Kikkoman - jako pierwsza japońska firma - podpisała porozumienie United Nations Global Compact (UNGC), międzynarodowej inicjatywy działającej na rzecz zrównoważonego biznesu.

Zrównoważone zakłady produkcyjne

Od 2001 roku stale ograniczamy zużycie prądu, gazu i wody w naszym zakładzie produkcyjnym w Europie - jednocześnie zwiększając wolumeny produkcji. Już teraz pozyskujemy 100% naszej energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (wiatru i słońca), a także korzystamy z lokalnych zasobów wodnych.

Produktem ubocznym w procesie wytwarzania sosu sojowego są tak zwane „ciastka sojowe”, które przekazujemy gospodarstwom rolnym jako wartościową paszę dla zwierząt.

 

Zrównoważony rozwój to nasz cel

Jako Grupa Kikkoman staramy się działać w sposób jak najbardziej zrównoważony na wszystkich polach. W 2018 roku określiliśmy nasze zasady i wytyczne dla zrównoważonych działań w ramach „Całościowej wizji 2030”. Zadeklarowaliśmy, że Kikkoman podejmie starania, aby do 2030 roku zredukować emisję CO2 i zmniejszyć zużycie wody o 30%. Konsekwentnie dążymy także do osiągnięcia stuprocentowego poziomu recyklingu!

W dłuższej perspektywie - do 2050 roku - pragniemy zrealizować ambitne zamierzenie, jakim jest zerowa emisja CO2 netto. Przyłączamy się w ten sposób do wysiłków na rzecz ograniczenia globalnego wzrostu temperatury do 1,5°C, zgodnie ze strategią przyjętą w ramach porozumienia paryskiego. Nasze cele są również spójne z rekomendacjami inicjatywy Science Based Targets (SBTi).

Kiedy mowa o zrównoważonym rozwoju, stawiamy na przejrzystość. Dlatego Grupa Kikkoman składa raporty na platformie Carbon Disclosure Project (CDP), a także otrzymała status „A” w kategorii zmian klimatycznych i bezpieczeństwa wodnego.

A ponieważ „zrównoważony rozwój” oznacza dla nas przede wszystkim uczciwość i szacunek w stosunku do innych ludzi, możemy również pochwalić się certyfikatem Sedex Members Ethical Trade Audit (SMETA), który potwierdza, że Kikkoman hołduje najwyższym standardom w zakresie warunków pracy oraz zarządzania bezpieczeństwem, higieną i ochroną środowiska. SMETA to jedna z najczęściej stosowanych metodyk audytu zrównoważonego i etycznego postępowania w firmach na całym świecie.

Odkryj więcej

Nie obchodź się smakiem!

Zapisz się na regularną porcję pysznych inspiracji!
Nie wszystkie wymagane pola zostały wypełnione.

Chcę otrzymywać informacje o produktach, nowościach i promocjach na swój adres e-mail. To nic nie kosztuje, a wypisać się możesz w każdej chwili.