Więcej niż nasiono!

02. Juni 2023

[Translate to Polnisch:]

Soja jest na fali! Moda na wegetarianizm i weganizm napędza sprzedaż produktów sojowych na całym świecie, ale swoją popularność zawdzięczają one również względom zdrowotnym. Nasiona soi zawierają bardzo duże ilości białka i stanowią ważny wkład w zrównoważoną dietę. Ich zastosowanie jest niesamowicie wszechstronne!

Niewielkie w rozmiarze, wielkie w składzie

Nic dziwnego, że coraz więcej produktów na bazie soi trafia na półki w sklepach - mają przecież tyle zaoferowania! Bogate w potas, magnez, żelazo i cynk, są również potężnym źródłem białka. 100 g nasion soi pokrywa około połowy naszego dziennego zapotrzebowania! Niskokaloryczna, bezglutenowa i bez laktozy, soja jest również bogata w witaminy B i E.

Niezwykła różnorodność produktów na bazie soi

Edamame

Fasola edamame to niedojrzałe ziarna soi w strączkach. Strączki gotuje się w wodzie lub na parze i doprawia szczyptą soli. To prosta w przygotowaniu przekąska i świetny dodatek do sałatek lub poke bowls. Edamame można również łączyć ze składnikami takimi jak awokado, aby stworzyć przepyszne „edamole” albo inne rodzaje dipów. Edamame ma status superfood, ponieważ zawiera duże ilości białka, wapnia i żelaza przy bardzo małej ilości kalorii. 

Tofu

Tofu powstaje z mleka sojowego w taki sam sposób, w jaki wytwarza się sery z mleka zwierzęcego - poprzez koagulację, a następnie prasowanie. Istnieje kilka rodzajów tofu o różnych konsystencjach. Tofu często stosuje się jako zamiennik mięsa w dietach wegetariańskich i wegańskich.

Miso

Miso to gęsta pasta produkowana ze sfermentowanej soi z dodatkiem drożdży koji. Smakuje słono i pikantnie i zawiera wiele nośników smaku UMAMI. Miso jest podstawowym składnikiem wielu zup i sosów.

Natto

Natto to tradycyjne danie kuchni japońskiej przyrządzane z gotowanej i poddanej fermentacji soi. Proces fermentacji sprawia, że między nasionami tworzą się kleiste nitki, którym natto zawdzięcza swój słodki, a następnie prażony aromat. Natto podaje się na przystawkę i stosuje jako składnik innych dań. Przyjęło się, że ma właściwości antybakteryjne.

Sos sojowy

Sos sojowy jest wytwarzany z wody, nasion soi, soli i pszenicy i służy do przyprawiania wielu różnych rodzajów dań. W Japonii i Chinach stosuje się różne techniki w produkcji sosu sojowego. Istnieją zarówno jasne, jak i ciemne odmiany chińskiego sosu sojowego.  Sos sojowy Kikkoman można rozpoznać po jego charakterystycznych cechach: unikalnym ciemnym kolorze, pełnym smaku UMAMI i złożonym bukiecie aromatów.

Mleko sojowe

Mleko sojowe jest stosunkowo nowym trendem w świecie zachodnim, ale w Chinach spożywa się je od ponad 2 000 lat. Jest wytwarzane poprzez namaczanie i mielenie ziaren soi, a następnie gotowanie i filtrowanie. Mleko sojowe jest świetną alternatywą dla mleka odzwierzęcego, ponieważ zawiera prawie taką samą ilość białka, ale pozbawione jest laktozy i cholesterolu. Mleko sojowe jest szczególnie popularne wśród wegan, a także u osób z nietolerancją laktozy lub mających alergię na białka mleka.

Jogurt sojowy

Jogurt sojowy powstaje poprzez dodanie bakterii fermentujących do mleka sojowego, czyli tak jak tradycyjny jogurt. Jest tak samo bogaty w białko jak mleko sojowe i zawiera wiele kultur probiotycznych. Dodatkową zaletą jogurtu sojowego jest to, że jest bezglutenowy, odpowiedni dla wegan i pozbawiony laktozy. 

Mąka sojowa

Mąka sojowa jest ważnym produktem ubocznym przy produkcji oleju sojowego. Bogata w białko, często stosowana jest do wypieku chleba, bułek lub słodkich ciast. Używa się jej jednak wyłącznie jako składnika dodatkowego - 20-30% mąki sojowej miesza się z resztą zwykłej mąki, inaczej ciasto nie wyrośnie prawidłowo.

Teksturowane białko sojowe

Teksturowane białko sojowe stanowi świetny zamiennik mięsa na bazie soi. Małe granulki lub płatki TSP można ponownie uwodnić za pomocą wody, wywaru z warzyw lub marynaty, a następnie zastosować jako zamiennik mielonego mięsa. TSP często wykorzystuje się w wegetariańskich sosach bolońskich lub chilli sin carne.

Soja z powodzeniem zastępuje wszystkie rodzaje tradycyjnych produktów, od mięsa, poprzez śmietanę i jogurt, aż po sery, a produkty na bazie soi stanowią wszechstronny składnik różnorodnych potraw. Ciężkie kremowe sosy można na przykład z łatwością zastąpić sosami sojowymi Kikkoman. Kikkoman przygotował zbiór przepisów, które możesz wypróbować w domu!

Czy wiesz, że…?

Naturalnie warzony sos sojowy Kikkoman pochodzi z Japonii i zawiera tylko cztery składniki: nasiona soi, pszenicę, sól i wodę.

Nie obchodź się smakiem!

Zapisz się na regularną porcję pysznych inspiracji!
Nie wszystkie wymagane pola zostały wypełnione.

Chcę otrzymywać informacje o produktach, nowościach i promocjach na swój adres e-mail. To nic nie kosztuje, a wypisać się możesz w każdej chwili.