Nasze przepisy na ciasto francuskie są wszechstronne pod każdym względem!
17. Oktober 2024
Filo, puff pastry, yufka – wiele nazw, jedno ciasto
Historycy doszukali się kulinarnych korzeni ciasta francuskiego w egipskim regionie Morza Śródziemnego. Stamtąd, z południa, dotarło do Francji. Lekki, maślany przysmak stał się tutaj podstawą wykwintnych wypieków. Ale ciasto francuskie daje również niezrównane rezultaty w wersji wytrawnej. W Turcji znane jest jako yufka i używane do przygotowywania placków börek i podobnych potraw. Brytyjczycy, którzy przepadają za słodyczami, wyczarowują z ciasta francuskiego niesamowite przysmaki – i nazywają je „puszystym ciastem” (puff pastry), ponieważ tak pięknie rozwarstwia się podczas pieczenia. Popularnym na całym świecie określeniem na to rozkosznie delikatne ciasto jest także “filo”. Jak widać - ciasto francuskie ma wiele imion, ale zawsze ten sam niepodrabialny smak!
Lekkie, puszyste i bez drożdży – jak zrobić idealne ciasto francuskie
Aby móc delektować się niebiańskim smakiem ciasta francuskiego, trzeba najpierw spędzić trochę czasu w kuchni. Ciasto francuskie powstaje z podstawowych składników: mąki pszennej, soli i wody. Po wyrobieniu ciasta zaczyna się prawdziwa zabawa: rozwałkowanie ciasta i posmarowanie go zimnym masłem lub olejem. Następnie ciasto wielokrotnie składa się i rozwałkowuje - to tak zwane „tury”. Im więcej tur, tym ciasto będzie bardziej kruche po upieczeniu. Dobre ciasto francuskie składa się z nawet około 140 warstw! Kiedy w jego przygotowanie wkłada się tyle miłości i staranności, drożdże nie są już potrzebne.
Szybko i łatwo ze sklepowej lodówki
Przygotowanie domowego ciasta francuskiego wymaga czasu i wysiłku - alternatywą jest skorzystanie z gotowych produktów. Do wyboru są produkty świeże lub mrożone - i jedne, i drugie sprawdzą się równie dobrze, jeśli zastosujesz się do kilku prostych zasad. Jedną z nich jest wyjęcie ciasta z lodówki w odpowiednim momencie - najlepiej, aby zdążyło nabrać temperatury pokojowej. Mrożone ciasto należy powoli i całkowicie rozmrozić, zanim przejdziemy do dalszych kroków. Tylko wtedy wyjdzie naprawdę lekkie i puszyste!
Nie ugniatamy!
Jeśli chcesz, żeby ciasto francuskie pięknie wyrosło, nie ugniataj go. Kiedy potrzebujesz większych kawałków ciasta, możesz ułożyć jego pojedyncze arkusze blisko siebie tak, aby ich brzegi zachodziły na siebie, i delikatnie je do siebie docisnąć. Podczas formowania ciasta zawsze używaj ostrego noża, aby uzyskać równe krawędzie.
Gorący piekarnik daje najlepsze rezultaty
Istnieje też kilka profesjonalnych wskazówek dotyczących pieczenia, które pomogą ci uzyskać perfekcyjne rezultaty. Po pierwsze - piekarnik musi być gorący: między 200°C a 220°C. Wstępne nagrzanie piekarnika to konieczność! W zależności od zaleceń z przepisu, sprawdzi się również termoobieg albo górne i dolne grzanie. Ale jest jedna rzecz, która nie ulega negocjacjom - jeśli chcemy, aby ciasto francuskie wyrosło, nie nakłuwamy go widelcem. Przed pieczeniem można posmarować je jajkiem, mlekiem, cukrem lub masłem. Jeśli używasz wegańskiego ciasta francuskiego, możesz użyć wody lub mleka roślinnego.
Pomysły na pyszne ciasto francuskie
Naszła cię już przemożna ochota na skosztowanie tego lekkiego, puszystego smakołyku? Oto kilka kreatywnych pomysłów na dania, które możesz wyczarować z ciasta francuskiego. A to dopiero początek - najlepiej daj się ponieść fantazji!
Słodkie tarty i ciasta
- Tarta z solonym karmelem
- Tarte Tatin lub tarta cytrynowa (dla odmiany nie na kruchym cieście)
- Tarta czekoladowa
- Szarlotka
- Ciasto dyniowe
Wytrawne quiche i ciasta
- Quiche Lorraine
- Quiche warzywna
- Quiche z łososiem
- Tarta cebulowa
- Placek kasztanowo-grzybowy
Strudle
- Francuski strudel z soczewicy
- Strudel jabłkowy na słodko
W stylu Wellington
- Klasyczny Wellington z wołowiną
- Wellington z grzybami
- Wellington z rybą
Przekąski
- Samosy
- Pizza rolls
- Koreczki
- Parówki w cieście