A może tak… orzeźwienie?
11. Juli 2023
Co powiesz na zupę?
Specjalnie dla ciebie stworzyliśmy świeżą kolekcję przepisów na zupy na zimno!
Zupy na zimno? Właśnie tak! Chociaż w środkowej i północnej Europie zupy tradycyjnie serwuje się na ciepło, gazpacho narodziło się w Hiszpanii i Portugalii już przed wiekami. To zimna zupa, którą początkowo przyrządzano z kawałków twardego chleba, wody, oleju i octu z dodatkiem cebuli i czosnku. Gazpacho było typowym posiłkiem klasy niższej - takim, na jaki mogła sobie pozwolić każda rodzina. Pomidory i papryka, które w dzisiejszych czasach są najpopularniejszymi składnikami gazpacho, trafiły do menu kuchni śródziemnomorskiej dopiero w XVI wieku. Na przestrzeni stuleci gazpacho przeszło długą drogę: od potrawy z jadłospisu uboższych warstw społeczeństwa, do prawdziwego klasyka kuchni hiszpańskiej i portugalskiej. Przepisy na gazpacho są popularne na całym świecie - i ciągle powstają nowe!
Zupa na zimno po europejsku
Ale tradycyjne gazpacho to tylko jedna z wielu europejskich wersji tej potrawy.
W Turcji ogromną popularnością cieszą się na przykład zupy na bazie ogórków i jogurtu. Podobnie jak klasyczne gazpacho, zupy te trafiają na stoły już od wieków i od wieków są tak samo uwielbiane. Mieszankę ogórków z jogurtem często doprawia się dużą ilością czosnku, a dla uzyskania rzadszej konsystencji dodaje się wodę lub mleko. Przepis na zupę ogórkową został prawdopodobnie „wynaleziony” przez starożytnych Rzymian i Greków, ale ten rodzaj gazpacho spożywa się na całym świecie - szczególnie w krajach o cieplejszym klimacie.
W Rosji z kolei szczególnie popularne są pikantne zupy. Jedną z nich - barszcz - podaje się zarówno na ciepło, jak i na zimno. Zupa na bazie buraków i szczawiu znana jest jako „zupa buraczano-kefirowa”, „Šaltibarščiai” na Litwie lub „chłodnik” w Polsce, a przepis na nią jest znany w całej Europie Wschodniej. Barszcz jest bogaty w witaminy i ma lekko kwaśny - a dzięki temu cudownie orzeźwiający - smak. Zawdzięcza go szczawiowi, czyli roślinie, która swoim wyglądem przypomina szpinak. Szczawiu używano także w Grecji i we Włoszech, i to właśnie po to, by dodać ciężkim potrawom lekkości. We współczesnych przepisach na barszcz najczęściej znajdziemy jajka i sok z cytryny. Bazę dla barszczu stanowi maślanka, jogurt lub kwaśna śmietana, a za dodatek służą drobno posiekana rzodkiewka, szczypiorek, ogórek i koperek. Barszcz na zimno to lekkie i pyszne danie, które idealnie nadaje się na ciepłe, letnie dni!
A może od warzyw wolisz owoce?
W Europie Środkowej, zwłaszcza na Węgrzech i w Rumunii, zupy owocowe to absolutny hit. Tradycyjnie zupy takie najpierw się gotuje, a dopiero potem schładza - podobie jak kompot. Numerem jeden jest zupa wiśniowa, ale na szczęście nie istnieją żadne ograniczenia co do owoców, z których można przyrządzić zupę na zimno. Brzoskwinie, śliwki, a nawet jabłka i gruszki - panuje pełna dowolność! Cukru używa się w minimalnym stopniu, jeśli w ogóle, aby można było poczuć i docenić naturalnie słodki smak owoców. Zupy owocowe doprawia się - między innymi - cynamonem, wanilią, goździkami i sokiem z cytryny, a rozcieńcza wodą lub winem. Śmietanę dodaje się dopiero po ostygnięciu. Owocowa zupa na zimno jest szczególnie popularna jako przystawka lub przekąska.
Przygotuj się na lato!
A czy twoja kuchnia ma już za sobą pierwsze spotkanie z zupą na zimno? Jeśli nie, nasze nowe przepisy posłużą jako wyjątkowa okazja, aby je zaaranżować! Poczuj prawdziwy smak lata i wypróbuj klasyczne gazpacho z arbuzem, a jeśli wolisz owocowe klimaty, to mamy dla ciebie orzeźwiającą porcję pomysłów!
Zupa podana na zimno sprawdzi się zarówno jako lekka przystawka, jak i danie główne, jeśli porcja będzie odpowiednio duża. Tak czy inaczej, to danie zawsze przygotujesz szybko i bez problemu. Wystarczy mikser albo blender ręczny i - naturalnie - nasze sosy sojowe, aby uraczyć się ekstra dawką Umami w upalny letni dzień.