Spaghetti, farfalle, ravioli czy tagliatelle: wybór gatunków makaronów tylko na samym kontynencie europejskim jest olbrzymi.

Kto skieruje wzrok w stronę Azji, zorientuje się, że na świecie do odkrycia jest dużo więcej makaronowych wariantów. Podczas gdy u nas popularny jest makaron na bazie jajek i mąki pszennej, w krajach azjatyckich makarony wytwarza się nie tylko z pszenicy, ale często także z ryżu i skrobi. Różnorodność kształtów i smaków jest przy tym tak duża jak w Europie – tradycyjna kuchnia japońska, a także kuchnie innych krajów Azji hołdują zasadzie: każda potrawa wymaga odpowiedniego makaronu. Kikkoman przedstawi Ci najważniejsze z nich:

Ramen

Jako szybka przekąska, typowy street food czy danie w nobliwej restauracji: potrawy z ramenem zalicza się w Japonii do najczęściej spożywanych. Ramen powstaje z mąki pszennej, soli, wody i lekko słonej wody mineralnej (kansui). Ma on różną długość i kształt, czasem jest cienki, a czasem gruby. Istnieje też ramen prosty i pofałdowany. Makaron ramen podaje się z bulionem mięsnym lub warzywnym, który z reguły przyprawia się sosem sojowym lub pastą miso. Do ramenu często dodaje się cienkie plasterki wieprzowiny (chāshū), suszone algi morskie (nori) i bambusowe pędy (menma) oraz cebulę dymkę. Potrawa ma wiele różnych wersji – w zależności od regionu.

Udon

Z Japonii, ojczyzny sosów Kikkoman, pochodzi również udon. Podobnie jak makarony w Europie robi się go z mąki pszennej, soli i wody. Udon to najgrubszy makaron w kuchni japońskiej, który często serwuje się w gorącym bulionie. Bulion składa się z wywaru rybnego (dashi), sosu sojowego i mirinu. Można go doprawić odrobiną chili lub pikantnej mieszanki siedmiu przypraw (shichimi). Dodatki do takiej zupy to drobno posiekana dymka, krewetki i warzywa w tempurze (kakiage), tofu smażone w głębokim oleju (aburaage) oraz kamaboko – parówkarybna o charakterystycznym, półksiężycowym kształcie. Makaron, bulion i dodatki mogą mocno różnić się w zależności od regionu. Udon sprawdza się doskonale na patelni w wersji podsmażonej (yaki-udon) iświetnie pasuje do warzyw, mięsa lub ryby. Latem można go jeść również na zimno: w zupie czy w sałatce i koniecznie w towarzystwie sezonowych składników.

Soba

Brunatny makaron soba to tradycyjny, szczególnie ważny składnik w kuchni japońskiej (washoku). Składa się on z mąki gryczanej i wody, dzięki czemu ma niepowtarzalny, lekko orzechowy aromat. Istnieje też zielony wariant soby, do której dodaje się sproszkowanej zielonej herbaty (cha-soba). Tradycyjnie makaron soba podaje się na zimno z różnymi dipami lub jako składnik zup z makaronem. Bulion na taką zupę robi się zawzyczajz wywaru rybnego (dashi) i sosu sojowego. Dodatki zleżą od pory roku i mogą być podobne do tych z dań z udonem. Ciekawostka: w większości regionów Japonii makaron soba przyrządza się tradycyjnie z okazji obchodów Nowego Roku (toshikoshi), ponieważ ma on przynieść szczęście. Dlatego w rejonie Tokio często kultywowana jest tradycja dzielenia się makaronem soba z nowymi sąsiadami.

Somen

Somen to bardzo cienki makaron z mąki pszennej, soli i wody. Somen je się głównie na zimno z sezonowymi dodatkami lub w bulionie z rybnego wywaru (dashi) i sosu sojowego i ze świeżym imbirem – ten nitkowaty makaron to ulubione danie przede wszystkim w upalne letnie dni.

Shirataki

Ten niemal przezroczysty makaron zawiera bardzo mało węglowodanów i tłuszczu, za to jest wyjątkowo bogaty w błonnik. Dlatego cieszy się dużym wzięciem u osób, które chcą zrzucić parę kilo. Makaron shirataki przygotowany z korzenia dziwidła (konjac) ma jednak słabo wyczuwalny własny smak, dzięki czemu dobrze wchłania aromat sosów, znajdując zastosowanie w praktycznie wszystkich potrawach kuchni azjatyckiej i fusion. Wypróbuj nasze shirataki linguine lub naszą sałatkę shirataki.

Azjatycki makaron ryżowy

Typowy azjatycki makaron ryżowy składa się z mąki ryżowej i wody i jest biały. Makaronu nie gotuje się, lecz zalewa wrzącą wodą, w której – w zależności od grubości i szerokości – potrzebuje on trochę czasu, aby spęcznieć. Makaron ryżowy podaje się jako dodatek do dań z woka, w sałatkach, a także w zupach. Zalicza się on do najczęściej używanych składników w kuchni wschodnioazjatyckiej i z reguły doskonale sprawdza się w diecie bezglutenowej. Czy i Ty stosujesz dietę bezglutenową?Czy znasz już może nasz bezglutenowy sos sojowy Tamari?

Azjatycki makaron sojowy

Azjatycki makaron sojowy jest prawie przezroczysty i dlatego nazywany jest czasem makaronem szklanym. Wytwarza się go ze skrobi, najczęściej pozyskiwanej z fasoli mung, ziemniaków, batatów, tapioki lub konopi, oraz wody. Jest on również dostępny w formie suchej. Aby przygotować makaron sojowy, należy go zmiękczyć w gorącej wodzie i wykorzystać jako składnik w zupach, potrawach z woka lub sajgonkach.

Rada Kikkomana:

udekoruj swoje następne danie z woka smażonym na głębokim oleju makaronem sojowym. Jak powstaje ten pyszny, chrupiący crunch, dowiesz się z naszego filmu.

Chiński makaron jajeczny

Makaron ten, znany również jako makaron mie, oprócz mąki pszennej, wody i soli zawiera również dużą ilość jaj. Dlatego pod względem wyglądu, smaku i sposobu przygotowania przypomina nieco nasze klasyczne spaghetti. Ze względu na dużą zawartość białka ma on intensywny smak i szczególnie nadaje się do wyrazistych sosów, ponieważ dzięki swej nieco porowatej powierzchni jest w stanie bardzo dobrze je wchłonąć. Doskonale sprawdzi się np. w naszym przepisie na makaron teriyaki z wołowiną.

Czy wiesz, że?

woda pozostała po ugotowaniu makaronu soba ma w Japonii swoje zastosowanie? Ponieważ soba zawiera osiem aminokwasów esencjonalnych, wodę po gotowaniu uważa się za wyjątkowo zdrową i często podaje się ją po posiłku w charakterze napoju.

Nie obchodź się smakiem!

Zapisz się na regularną porcję pysznych inspiracji!
Nie wszystkie wymagane pola zostały wypełnione.

Chcę otrzymywać informacje o produktach, nowościach i promocjach na swój adres e-mail. To nic nie kosztuje, a wypisać się możesz w każdej chwili.