Ramen podbija świat

27. Februar 2023

Słynna zupa z makaronem - od kuchni.

Ramen to kultowa potrawa z Japonii, która zdobyła serca smakoszy na całym świecie. Jak do tego doszło? Wszystko dzięki niezliczonym wariantom, w jakich można przygotować ramen - od gęstego, treściwego bulionu, po lekką zupę na bazie sosu sojowego. Od dania z mięsem lub rybą, po danie w wersji wegetariańskiej lub wegańskiej. W ramenie zawsze znajdzie się też miejsce na twoje ulubione dodatki. Jedno jest pewne - nigdy nie znudzisz się jego smakiem!

Ramen pojawił się na europejskich stołach dawno, dawno temu - a jednak jego popularność wcale nie spada. Chociaż powszechnie uważa się go za danie kuchni japońskiej, coraz więcej restauracji oferuje w swoim menu kreatywne interpretacje tradycyjnych przepisów na ramen. Ale właśnie - czy ramen to na pewno japońska potrawa? I jak przyrządza się go w innych częściach świata? Odkryj nieznane oblicza ramenu i sprawdź, który z naszych oryginalnych przepisów stanie się twoim ulubionym!

Czym w zasadzie jest ramen?

Jeśli nie miałeś jeszcze okazji spróbować ramenu, pewnie zastanawiasz się, o co ten cały szum - to przecież zwykła zupa z makaronem, którą bez problemu można zamówić w większości restauracji, a nawet kupić gotową w supermarkecie. Tym, co odróżnia ramen od innych zup, jest jego baza - specjalne buliony, które pełnią rolę „nośnika smaku” dla makaronu. Najpopularniejsze z nich to:

  • shoyu - bulion na bazie sosu sojowego,
  • shio - słony bulion, zazwyczaj na bazie sycącej zupy rybnej,
  • miso - bulion na bazie pasty ze sfermentowanej soi,
  • tonkotsu - mlecznobiały bulion na bazie gotowanych wieprzowych kości.

Ramen przyzwyczaił nas już do różnorodności. Dlatego nie dziwi, że istnieje także wiele różnych wersji samych bulionów. Ich bazą jest najczęściej bulion shoju - w połączeniu, na przykład, z pikantnym sosem kimchi albo różnymi innymi sosami.

Również jeśli chodzi o dodatki, ramen daje nam pełną dowolność. W zależności od aromatu poszczególnych bulionów, możemy tworzyć wyjątkowe połączenia smaków, które każdy ramen uczynią wyjątkowym. W misce z typowym japońskim ramenem znajdziemy zazwyczaj nori (suszone wodorosty), menma (kiełki bambusa), chashu (duszony boczek), moyashi (kiełki soi) oraz tamago (ugotowane na półmiękko jajko w sosie sojowym).

Historia ramenu

Od kiedy ramen stał się znany na całym świecie, większości z nas przywodzi od razu na myśl Japonię. Tak naprawdę ramen pochodzi jednak z Chin i swoją karierę zaczynał w zupełnie innej formie niż ta, w jakiej serwuje się go dzisiaj w japońskich restauracjach. Pomysł, żeby do zupy dodać makaron, został przejęty z Chin dopiero w XIX wieku. Były to czasy, w których rzesze podróżników oraz imigrantów z kontynentu przybywały do Japonii, przywożąc ze sobą na handel rozmaite towary - w tym produkty spożywcze. W ten sposób zupa z makaronem trafiła do China Town w Yokohamie, miasta portowego niedaleko Tokio, a stamtąd wyruszyła na „podbój” reszty kraju.

Pierwsza w Japonii restauracja serwująca ramen otwarła się w 1910 w Asakusie, starej dzielnicy Tokio. Nie znaleźlibyście jednak w jej menu ramenu Fukuoka. Przepis na jeden z najbardziej popularnych obecnie ramenów powstał bowiem dopiero około 1950 roku. Co jeszcze zabawniejsze, ramen Fukuoka został „odkryty” przez przypadek, kiedy szef kuchni zapomniał zdjąć z ognia gotujący się bulion. Wywar przybrał w międzyczasie mlecznobiały kolor i, ku zaskoczeniu kucharza, smakował wyśmienicie. Tak właśnie narodził się szczególny rodzaj bulionu, którego po dziś dzień używamy, przygotowując ramen.
W okresie powojennym spożycie pszenicy ponownie zaczęło rosnąć. Powrócono do domowego wyrobu makaronu, który, sprawdzonym już sposobem, dodawano do ramenu. Na ulicach jedno po drugim pojawiały się stoiska z jedzeniem serwujące ramen - wtedy jeszcze uważano go za rodzaj „fast foodu”. Wkrótce potem wynalezienie makaronu instant sprawiło, że każdy mógł z łatwością przygotować ramen samodzielnie. Dzisiaj kategoria gotowych zup z makaronem oferuje setki różnych produktów do wyboru, a moda na tego rodzaju jedzenie ciągle się rozkręca.

W Japonii funkcjonuje obecnie ponad 24 tysiące restauracji specjalizujących się w ramenie, z czego aż 5 tysięcy znajduje się w samym Tokio.

Ramen w Europie

Ramen święci triumfy w Europie już od dekady lub dwóch, a my wciąż chcemy jeść go więcej i więcej! Restauracje oferujące potrawy kuchni japońskiej wyrastają jak grzyby shiitake po deszczu. Może cię zaciekawić, że w Londynie szczególnie chętnie jada się ramen tonkotsu, podczas gdy ulubieńcem Niemców jest ramen shoju.

W Düsseldorfie znajduje się słynna ulica Immermannstrasse, przy której działa mnóstwo japońskich restauracji i sklepów. To nie przypadek - właśnie tutaj mieszka największa w Europie mniejszość z Kraju Kwitnącej Wiśni. Ulica zyskała status kultowej, a mieszkańcy innych dzielnic chętnie na nią zaglądają, żeby zjeść coś albo zrobić zakupy. Wiele restauracji na Immermannstrasse specjalizuje się właśnie w ramenie, a na sklepowych półkach można tu znaleźć masę różnych rodzajów ramenu w wersji instant. Ale Niemcy to nie wyjątek - słynna japońska zupa z makaronem jest popularna w całej Europie. W dużych miastach otwiera się mnóstwo lokali, w których menu figuruje właśnie ramen - w tradycyjnym, nowoczesnym lub wegańskim wydaniu. Ta ostatnia - bezmięsna - wersja jest szalenie modna właśnie na Starym Kontynencie, jako że Japończycy nieszczególnie przepadają za roślinną dietą. Jako bazę do wegańskich ramenów stosuje się najczęściej bulion shoju.

Ramen w Azji

Wiele współczesnych, nietuzinkowych przepisów na ramen narodziło się jednak nie gdzie indziej, jak w samej Azji. W Korei Południowej na przykład numerem jeden wśród ramenów jest ramen kimchi. Zależnie od ilości, czerwonawy sos kimchi dodaje bulionowi subtelnego lub intensywnego ostrego smaku. Popularnym dodatkiem do ramenu w Korei jest topiony ser, który rozpływa się w sosie, nadając mu wyjątkowy smak.

Tajlandia z kolei słynie ze swojego oryginalnego ramenu z dodatkiem orzeszków ziemnych i mleka kokosowego. Zamiast mięsa często używa się tutaj tofu, co ucieszy szczególnie wegetarian i wegan.

Ale to nie koniec ciekawych odmian ramenu rodem z Azji. Bywa, że zamiast makaronu pszennego do zupy dodaje się tutaj makaron ryżowy. Technicznie rzecz biorąc, nie powinniśmy takiego dania nazywać „ramenem”. Ale jeśli weźmiemy pod uwagę, że ramen, jaki znamy dzisiaj, to po prostu „zupa z makaronem” – bez względu na jego rodzaj – to prawo do tej nazwy okazuje się w pełni uzasadnione. Wietnamska zupa Pho, przyrządzana z makaronu ryżowego, mąki ryżowej i wody, coraz częściej pojawia się w menu europejskich restauracji, które oferują wegański lub typowo japoński ramen.

Niekończąca się historia

Co wiemy o ramenie na pewno? Swoje korzenie ma w Azji, gdzie od samego początku przygotowywano go na różne sposoby. Także w Europie lubimy eksperymentować z formą i smakiem tego dania. Kto wie, może pewnego dnia, w pewnej restauracji, odkryjesz, że twoja ulubiona potrawa została zamieniona właśnie w ramen? Na szczęście nic nie zapowiada, żeby w najbliższej przyszłości ramen miał wypaść z naszych łask - i jadłospisów, a to dzięki jego niezwykłemu potencjałowi do ciągłych zmian i nieustannego zaskakiwania.

W Japonii prawie każda restauracja z ramenem może pochwalić się swoim autorskim przepisem na bulion. Ponieważ samodzielne przygotowanie bulionu w domu bywa wyzwaniem, Kikkoman stworzył bazę do zupy ramen. Wystarczy dodać wrzątek - i gotowe!

Masz teraz ochotę na zupę z makaronem? Odkryj nasze nowe, oryginalne przepisy na ramen: tradycyjnie japoński, wegetariański, wegański, a nawet ze znajomym europejskim akcentem.

Nie obchodź się smakiem!

Zapisz się na regularną porcję pysznych inspiracji!
Nie wszystkie wymagane pola zostały wypełnione.

Chcę otrzymywać informacje o produktach, nowościach i promocjach na swój adres e-mail. To nic nie kosztuje, a wypisać się możesz w każdej chwili.