Różne rodzaje sosu sojowego

W sklepach dostępnych jest wiele sosów sojowych, które znacznie różnią się między sobą. Szefowie kuchni i krytycy kulinarni z łatwością potrafią odróżnić sosy sojowe w stylu chińskim od tych w stylu japońskim.

Chińskie sosy sojowe występują zarówno w wersji jasnej, jak i ciemnej. Niektóre z nich produkowane są chemicznie, a inne warzone, ale tylko częściowo. Proces warzenia zajmuje zazwyczaj kilka tygodni i odbywa się bez udziału drożdży. Tymczasem japońskie sosy sojowe słyną z tego, że są warzone miesiącami na specjalnie w tym celu wyhodowanych drożdżach. Chińskie sosy sojowe wzbogaca się dodatkowo barwnikiem karmelowym (E150), który nadaje im charakterystyczną ciemną barwę. Wiele z nich zawiera również dodatek cukru, glutaminianu sodu i konserwantów, które składają się na ich sztuczny smak i gęstą konsystencję. Wytwarzany chemicznie sos sojowy wyróżnia się ciężkim, dominującym smakiem. Wystarczy o kilka kropli za dużo w trakcie gotowania - i potrawa nadaje się do wyrzucenia.

W Japonii - ojczyźnie sosów sojowych Kikkoman - chemiczna produkcja jest nie do pomyślenia. Japoński sos sojowy, po japońsku nazywany „shoyu”, generalnie zawiera mniej soli, a do jego wytwarzania stosuje się prażone ziarna pszenicy. Dzięki temu jego smak, aromat i kolor są o niebo lepsze. Pamiętaj, żeby przed zakupem sosu sojowego zawsze sprawdzić jego etykietę - im mniej składników, tym wyższa jakość.

Zobacz różnicę

Charakterystyczny dla japońskiego sosu sojowego doskonały kolor powstaje w wyniku „reakcji Maillarda”, która zaczyna się dwa lub trzy miesiące po rozpoczęciu procesu warzenia. W reakcji tej glukoza i inne cukry łączą się z aminokwasami, tworząc brązowy pigment zwany melanoidyną. To właśnie jej zawdzięcza sos sojowy swój piękny, czerwonawo-brązowy kolor.

Tradycyjnie warzony sos sojowy Kikkoman występuje w kultowej butelce z unikalnym nalewakiem. Zaprojektowana w 1961 roku butelka o pojemności 150 ml stała się tak rozpoznawalna, że jej wygląd po dziś dzień pozostaje niezmieniony, przyciągając wzrok ponadczasową elegancją swoich kształtów.

Powąchaj różnicę

Podczas trwającego kilka miesięcy procesu warzenia sosu sojowego powstaje około 300 różnych związków zapachowych, w tym kwiatowych, owocowych, kawowych i whisky. Razem tworzą unikalny aromat charakterystyczny dla sosu sojowego.

Nic nie zaostrza apetytu tak, jak zapach tradycyjnie wytwarzanego sosu sojowego. To dzięki swojemu aromatowi naturalnie warzony sos sojowy Kikkoman jest tak chętnie wybieraną przyprawą na całym świecie. Dla kontrastu: sos sojowy, który nie jest warzony naturalnymi metodami, ma bardzo dominujący zapach ze sztucznymi nutami.

Posmakuj różnicy

Sos sojowy jest nieodłącznym składnikiem japońskiej kuchni - i to od setek lat. Swoją niesłabnącą popularność zawdzięcza sposobowi, w jaki harmonijnie łączy pięć podstawowych smaków - słodki, kwaśny, słony, gorzki i Umami. Ich subtelna równowaga przekłada się na doskonały smak sosu.

Wystarczy, że skosztujesz zaledwie kilku kropli naturalnie warzonego sosu sojowego Kikkoman, a od razu zauważysz głębię jego smaku oraz bogactwo i złożoność aromatu. Naturalnie warzony sos sojowy Kikkoman podkreśla i wydobywa smak potraw, zamiast go przytłaczać. Chemicznie wytwarzany sos sojowy wręcz przeciwnie - ma mocno słony, dominujący i sztuczny smak.

Poczuj różnicę

Sos sojowy sosowi sojowemu nierówny, również jeśli chodzi o lepkość konsystencji. Kiedy zakręcisz miseczką z naturalnie warzonym sosem sojowym Kikkoman, możesz z łatwością nim zamieszać, co dodatkowo uwolni jego aromat. Tymczasem chemiczny sos sojowy jest tak gęsty, że nie sposób nim „wstrząsnąć”.

Zrób test pałeczek!

Przekonaj się, co w praktyce oznacza odpowiednia konsystencja sosu sojowego. Zanurz pałeczkę w każdym z testowanych sosów sojowych. Z ciemnego, chemicznie wytwarzanego sosu sojowego utworzy się gęsta kropla na końcu pałeczki. Dla porównania - naturalnie warzony sos sojowy Kikkoman w ogóle się do pałeczki nie przyklei. To widoczny gołym okiem kolejny znak jego doskonałej jakości.

Odkryj więcej

Nie obchodź się smakiem!

Zapisz się na regularną porcję pysznych inspiracji!
Nie wszystkie wymagane pola zostały wypełnione.

Chcę otrzymywać informacje o produktach, nowościach i promocjach na swój adres e-mail. To nic nic kosztuje, a wypisać się możesz w każdej chwili.