OSECHI-RYŌRI
Limited Edition 2024

JAPOŃSKA
TRADYCJA NOWOROCZNA

Shōgatsu,japońskiNowyRok,toważnerodzinneświęto.Jednymzpopularnychzwyczajówjestwspólnejedzenieosechi-ryōriwdzieńNowegoRoku.Tospecjalnepotrawy,któreprzygotowujesięwSylwestra,żebynietrzebabyłogotowaćpierwszegodnianowegoroku.Tawielowiekowatradycjadodziśpozostajeczęściąjapońskiejkultury.

Każdezwielumałychdańosechi-ryōrimaszczególneznaczeniewkontekścienadchodzącegoroku.Przynosząceszczęścieprzekąskipakujesiędopudełekjūbako.Dobrąwróżbęniosąnietylkosameskładniki,lecztakżelakierowanepudełka,któremożnaukładaćjednonadrugim,cosymbolizuje„pomnażanie”szczęścia.

Takiewłaśniepudełkozosechi-ryōriwśrodkuzdobinowydozownikzlimitowanejedycjiKikkoman!SossojowyKikkomanjestnierozerwalniezwiązanyzhistoriąJaponiiidodajesmakuzarównojapońskim,jakieuropejskimświątecznympotrawom.

Datemaki –
edukacja

Ze względu na kształt tego omletu - rulonika z pastą rybną lub krewetkową, który przypomina zwój - symbolizuje on życzenia owocnej nauki.

Kazunoko -
płodność

Danie na bazie ikry śledzia symbolizuje życzenia licznego potomstwa ze względu na mnóstwo małych jajeczek, z których się składa. Ponadto „kazu” oznacza liczbę, a „ko” dziecko, co można przetłumaczyć jako „wiele dzieci”.

Kamaboko –
opieka i pomyślność

Gotowane na parze ciastka rybne występują w symbolicznych kolorach: białym (czystość) i różowym lub czerwonym (radość i ochrona przed złymi duchami). Łukowaty kształt ich plasterków przypomina słońce wschodzące nad horyzontem.

Kuri kinton -
dobrobyt

Jasnożółty kolor tego dania z kandyzowanych kasztanów i puree z batatów kojarzy się z kolorem złota i symbolizuje życzenia bogactwa w nowym roku.

Kuromame –
zdrowie i praca

Błyszczące, czarne ziarna soi, przyrządzone z cukrem i sosem sojowym, symbolizują zdrowe, silne i pracowite życie.

Tazukuri –
obfite plony

Suszone sardynki marynowane w słodkim sosie sojowym symbolizują nadzieję na udane zbiory. Nazwę tego dania dosłownie tłumaczy się jako „uprawę ryżu”, ponieważ małe sardynki rozrzucano kiedyś na polach jako nawóz.

Konbumaki –
radość

Nazwa tej potrawy, przyrządzanej z ryby lub warzyw zawiniętych w wodorosty, nawiązuje do słowa „yorokobu”, które oznacza „radować się”. Dlatego też te małe roladki z wodorostów symbolizują szczęśliwe wydarzenia w nowym roku.

Ebi –
długowieczność

Te krewetki o wygiętych grzbietach, gotowane w dashi, sosie sojowym, sake, cukrze i przyprawie mirin, symbolizują pragnienie długiego życia. Uważa się również, że ich czerwony kolor odstrasza złe duchy.

Nishime -
wieczne szczęście

To danie z warzyw korzeniowych gotowanych w bulionie dashi z sosem sojowym symbolizuje wieczne szczęście. Każdy składnik ma w nim swoje znaczenie. Marchewki pokrojone w kształt kwiatów to powitanie wiosny, a sześciokąty taro oznaczają długie życie.

Renkon namasu -
przyszłość wolna od przeszkód

Renkon namasu powstaje z plastrów korzenia lotosu marynowanych w słodkim sosie na bazie octu. Plastry mają dziurki, przez które można patrzeć, dlatego danie to symbolizuje przyszłość wolną od przeszkód.

Konkurs
WEŹ UDZIAŁ W ZIMOWYM KONKURSIE KIKKOMANA!
Chcesz zdobyć dozownik z limitowanej edycji, japońską zastawę stołową lub tradycyjne pudełko na jedzenie?
Do konkursu
ODKRYJ PYSZNE NOWOROCZNE SPECJAŁY!
Masz apetyt na nowe kulinarne przygody? Spraw, aby zimowe miesiące były pełne smaku dzięki naszym świątecznym przepisom na dania inspirowane Japonią oraz sezonowe potrawy z całej Europy.
Do świątecznych przepisów
HISTORIA JAKOŚCI
Sos sojowy Kikkoman powstaje według 300-letniej receptury, która zawiera tylko cztery składniki: wodę, soję, pszenicę i sól. I tak jest od wieków. Bez dodatków, barwników, konserwantów i wzmacniaczy smaku. Swój niezrównany aromat nasz sos rozwija w trakcie procesu dojrzewania. Tak powstaje intensywny smak umami, dzięki któremu osechi-ryōri i wiele innych dań zyskuje to ekstra „coś”.
Cztery naturalne składniki, nieskończona różnorodność smaków
Soja
Ziarna soi namacza się w wodzie i gotuje na parze. Zawarte w nich białka odpowiadają za wyjątkowe właściwości naszego sosu sojowego.
Cztery naturalne składniki, nieskończona różnorodność smaków
Pszenica
Węglowodany zawarte w pszenicy nadają naszemu sosowi sojowemu słodycz i charakterystyczny smak. 
Cztery naturalne składniki, nieskończona różnorodność smaków
Sól i woda
Roztwór soli i wody kontroluje rozwój bakterii i działa jako naturalny środek konserwujący.
PIĘKNA TRADYCJA
Wraz z naszą specjalną edycją limitowaną 2024 - drugą w tym roku - już po raz szósty w historii Kikkomana dostarczamy do twojej kuchni ekskluzywny zestaw specjalnie zaprojektowanych dozowników. Sos sojowy Kikkoman nie tylko wspaniale smakuje, lecz także doskonale prezentuje się na stole w kultowej butelce zaprojektowanej przez Kenji Ekuana w 1961 roku.

POPRZEDNIE PROJEKTY

Zrównoważony rozwój i harmonia
Edycja limitowana 2024Sos sojowy Kikkoman tradycyjnie powstaje tylko z czterech składników – a w 2024 r. po raz pierwszy ze składników pochodzących wyłącznie z Europy. Dozownik zdobią dwa symbole zaczerpnięte z japońskiej mitologii, wyobrażające zrównoważony rozwój i harmonię: kwiat śliwy (ume) i japoński białooki ptak (mejiro).
Przyjemność zbliża
Edycja limitowana 2023Ciemnoczerwone liście japońskiego klonu momiji pełnię swojej urody ukazują jesienią. O tej porze roku drzewa te, typowe dla Japonii, na kilka tygodni zmieniają oblicze całego kraju. Księżyc w pełni jest metaforą harmonii, a złoty most symbolizuje połączenie kultur, ludzi i smaków. 
Wspólne szczęście
Edycja limitowana 2022Szczęście, którym można się dzielić: japońskie ryby koi i kwiat lotosu reprezentują dobrobyt, szczęście, zdrowie i siłę. Bliskość tych dwóch symboli na butelce naszego sosu symbolizuje spotkanie przy stole, wspólny posiłek i jedność rodziny.
Zdrowie i długowieczność
Edycja limitowana 2021Żuraw tsuru to nie tylko często występujący w Japonii ptak, lecz także ważny dla jej mieszkańców symbol. Również matsu, czyli sosna, ma duże znaczenie dla japońskiej kultury. Zarówno żuraw, jak i sosna, uchodzą w Japonii za symbole pomyślności i siły.
Dwie ikony Japonii
Edycja limitowana 2020Sakura, czyli kwiat wiśni, reprezentuje piękno, nowy początek i przemijanie. Góra Fuji, licząca sobie 3776 m n.p.m., jest najwyższą górą Japonii i zarazem jej świętym symbolem narodowym.

Bądź zawsze na bieżąco!

Ekscytujące wiadomości, pyszne przepisy i ekstra konkursy.
Nie wszystkie wymagane pola zostały wypełnione.

Chcę otrzymywać informacje o produktach, nowościach i promocjach na swój adres e-mail. To nic nie kosztuje, a wypisać się możesz w każdej chwili.