Długa tradycja oryginalnego sosu sojowego

W początkach historii sosu sojowego jego smak nie był aż tak istotny. Zarówno na Wschodzie, jak i na Zachodzie, ludzie od wieków szukali coraz lepszych sposobów na przechowywanie żywności. Przy okazji odkryli, że sól nie tylko pomaga konserwować jedzenie, lecz także wzbogaca jego smak.

W starożytnych Chinach żywność i przyprawy poddane konserwacji nazywano „jiang” – niewykluczone, że to poprzednicy znanego nam dzisiaj sosu sojowego. Z mięsa, owoców morza, warzyw i zbóż wytwarzano różne rodzaje jiang. Zboże było najłatwiej dostępne i najprostsze w obróbce, dlatego jiang przygotowywany z soi i pszenicy był szczególnie popularny. Przepis na jiang z ziaren zbóż ostatecznie trafił z Chin do Japonii i innych sąsiednich krajów. Przyjmuje się, że sos sojowy wziął swój początek właśnie od zbożowego jiang.

Odkąd jiang stał się znany w Japonii, proces jego wytwarzania znacznie ewoluował. W połowie XVII wieku ruszyła produkcja naturalnie warzonego sosu sojowego, który stopniowo zaczął zyskiwać na popularności.

Odkryj więcej

Nie obchodź się smakiem!

Zapisz się na regularną porcję pysznych inspiracji!
Nie wszystkie wymagane pola zostały wypełnione.

Chcę otrzymywać informacje o produktach, nowościach i promocjach na swój adres e-mail. To nic nic kosztuje, a wypisać się możesz w każdej chwili.