Jak To Się Zaczęło

Historia firmy Kikkoman zaczyna się w XVII wieku w japońskim mieście Noda, gdzie przodkowie rodziny Mogi rozpoczęli produkcję przyprawy w formie ciemnobrązowego sosu z soi, pszenicy, wody i soli.

Dogodne położenie Nody nad brzegiem rzeki Edo zapewniało łatwy dostęp do surowców i szybkie dostawy do rozrastającego się miasta Edo, znanego dzisiaj jako Tokio. Kiedy holenderscy kupcy odkryli „czarne złoto”, przywieźli je ze sobą do Europy. Już wkrótce Kikkoman ugruntował swoją pozycję na rynku europejskim, zdobywając ważne nagrody na Expo w Wiedniu w 1873 oraz Expo w Amsterdamie w roku 1883.

Powstanie Kikkomana

W 1917 r. japońskie rodziny Mogi i Takanashi założyły Noda Shoyu Co. Ltd. W 1964 r. nazwę firmy zmieniono na Kikkoman Shoyu Co Ltd, a w 1980 r. na Kikkoman Corporation. Nazwa Kikkoman znaczy więcej, niż się wydaje - poznaj jej tajemnice.

Dzisiaj Kikkoman jest światowym liderem na rynku sosów sojowych. Wyjątkowy, pełny smak sosu marki został doceniony w ponad 100 krajach na całym świecie. W Japonii Kikkoman jest oficjalnym dostawcą sosu sojowego na dwór cesarski!

Witaj wielki świecie!

Jednak dopiero po drugiej wojnie światowej działalność biznesowa Kikkomana za granicą znacząco się rozwinęła. Po wojnie w Japonii wciąż przebywali członkowie sił okupacyjnych, dziennikarze oraz inni cudzoziemcy. Obserwując, jak zaznajamiają się oni z kuchnią japońską i wykorzystaniem w niej sosu sojowego, Kikkoman dostrzegł potencjał w ekspansji na rynki zagraniczne.

W 1957 roku Kikkoman otworzył swoją pierwszą zagraniczną bazę handlową w San Francisco w USA. Aby nadążyć za stale rosnącym popytem, w 1972 roku Kikkoman zbudował swój pierwszy poza Japonią zakład produkcyjny w Stanach Zjednoczonych. Po sukcesie na rynku amerykańskim, Kikkoman zaczął rozbudowywać sieć produkcyjną i sprzedażową na całym świecie.

Powitanie w Europie

W 1973 roku Kikkoman zadomowił się w Europie, a konkretnie w Düsseldorfie w Niemczech, gdzie otworzył japońską restaurację teppanyaki. Jej klienci mogli swobodnie patrzeć, jak zamówione przez nich dania są przygotowywane na ich oczach. Mieli okazję, aby powąchać i posmakować, jak doskonale sos sojowy komponuje się z mięsem oraz lokalnymi potrawami i składnikami, a także dowiedzieć się, jak używać go w domu. Podobnie jak wcześniej w USA, aktywnie promowano sprzedaż sosu, rozdając jego próbki w sklepach i podsuwając pomysły na przepisy z jego wykorzystaniem. Konsekwentny wzrost sprzedaży sosu był napędzany przede wszystkim popytem na ten produkt w Niemczech.

Dzięki licznym degustacjom w sklepach spożywczych udało się zwiększyć dystrybucję produktów Kikkoman w Niemczech i w całej Europie. Od tego czasu kolekcja przepisów z japońskim sosem sojowym w roli głównej jest stale rozbudowywana i dostosowywana do aktualnych trendów żywieniowych i diet, takich jak bezglutenowa czy wegańska.

Aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na sos sojowy w Europie, w październiku 1997 r. Kikkoman otworzył swój pierwszy europejski zakład produkcyjny w Hoogezand-Sappemeer w Holandii, który do dzisiaj produkuje sosy Kikkoman sprzedawane w całej Europie.

Odkryj więcej

Nie obchodź się smakiem!

Zapisz się na regularną porcję pysznych inspiracji!
Nie wszystkie wymagane pola zostały wypełnione.

Chcę otrzymywać informacje o produktach, nowościach i promocjach na swój adres e-mail. To nic nic kosztuje, a wypisać się możesz w każdej chwili.