Designerska butelka Kikkomana

Ikona designu: butelka sosów od Kikkomana

Funkcjonalna elegancja, która przyciąga wzrok

„Design jest źródłem poprawy życia”, twierdził Kenji Ekuana - japoński projektant wzornictwa przemysłowego, który odegrał ogromną rolę w kształtowaniu rodzimej tradycji projektowania opakowań i logotypów.

Jednym z jego najsłynniejszych dzieł jest urzekający formą dozownik naturalnie warzonego sosu sojowego Kikkoman z 1961 roku. Dziś designerska butelka jest prawdziwym znakiem rozpoznawczym sosów sojowych Kikkoman. Jej projekt zdobył nagrodę Lucky Strike Designer Award w 2003 roku, a egzemplarze butelki od wielu lat są wystawiane w Museum of Modern Art w Nowym Jorku i Centrum Designu w Nadrenii-Północnej Westfalii w Niemczech. Co ważne, nasz kultowy dozownik jest nie tylko legendą designu, ale i praktycznym gadżetem w kuchni!

Pobudza apetyt, wpada w oko

Opływowa sylwetka i dyskretne liternictwo składają się na prostotę, elegancję i nowoczesność butelki, która niezmiennie od lat zachwyca swoim wyglądem. Czy to w domu, czy w restauracji, modny dozownik jest ozdobą stołów na całym świecie. Optymalny kształt nalewaka sprawia, że dozowanie małych ilości sosu – lub nawet kilku jego kropel! – udaje się precyzyjnie i bez skapywania. Dzięki temu przyjemna dla oka butelka jest nie tylko dekoracyjnym dodatkiem na stole, lecz także praktycznym gadżetem w kuchni. Butelka jest przedmiotem wielokrotnego użytku dzięki odkręcanemu wieczku i możliwości mycia jej w zmywarce. Wystarczy, że przelejesz naturalnie warzony sos sojowy ze standardowej butelki przez szeroki otwór w dozowniku.

Czy wiesz, że...?

W 2003 roku Kenji Ekuan otrzymał wyróżnienie Lucky Strike Designer Award za projekt butelki Kikkomana. Każdy, kto chciałby zobaczyć ten klasyk wzornictwa w innym otoczeniu, może go podziwiać w Centrum Designu w Niemczech lub Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, gdzie jest jednym z eksponatów.