Podziel się na Google+:

Właściwości sosu sojowego Kikkoman

Sos sojowy Kikkoman jest produkowany ze starannie dobranych składników. Na jego wyrafinowany aromat składa się około 300 różnych elementów prostych i substancji, a zrównoważona mieszanka pięciu podstawowych smaków to czysta przyjemność dla podniebienia.

Smakosze sosu Kikkoman na całym świecie wiedzą, że ta przyprawa poprawia smak nie tylko dań kuchni azjatyckiej, ale również Zachodniej, czego dowodzi fakt, że w ponad stu krajach występujeę zapotrzebowanie na sos sojowy Kikkoman. 

Oto co sprawia, że sos sojowy Kikkoman jest naprawdę wyjątkowy.

1. Barwa

Bursztynowa i przejrzysta, o delikatnie czerwonawymo odcieniu

Niezwykły, charakterystyczny kolor sosu sojowego to efekt reakcji Maillarda, która zachodzi od dwóch do trzech miesięcy po rozpoczęciu procesu warzenia. Podczas tej reakcji glukoza i inne cukry łączą się w aminokwasy, co powoduje wydzielenie się brązowego pigmentu o nazwie melanoidyna, który nadaje sosowi sojowemu jego piękny kolor.

Po wejściu w kontakt z powietrzem sos sojowy ciemnieje wskutek utleniania. Przechowywanie sosu w niskiej temperaturze spowalnia pogarszanie się barwy, dlatego po otwarciu butelki zalecamy przechowywanie sosu sojowego Kikkoman w lodówce.

2. Smak i umami

Harmonijne połączenie pięciu podstawowych smaków

W Japonii sos sojowy od wieków jest nieodzowną częścią narodowej kuchni.

Co sprawia, że sos sojowy Kikkoman jest chętnie wybierany na całym świecie?

Jego smak.

Harmonijne połączenie pięciu podstawowych smaków: słodkiego, kwaśnego, słonego, gorzkiego oraz umami, a także subtelna równowaga między nimi nadają sosowi sojowemu Kikkoman jego doskonały smak.

Umami: piąty smak

W sosie sojowym znajduje się szczególnie dużo naturalnych składników umami, które powstają w procesie warzenia. Składniki umami to ponad 20 różnych aminokwasów powstałych w wyniku rozpadu białek zawartych w ziarnach soi i pszenicy, wywołanego działaniem pleśni na etapie koji.

Więcej informacji na temat umami

3. Złożony zapach

Podczas trwającego kilka miesięcy procesu warzenia powstaje około 300 rożnych związków zapachowych, w tym te występujące w kwiatach, owocach, whiskey oraz kawie. Każdy z tych 300 związków występuje w tak śladowej ilości, że nie można go rozpoznać, jednak razem tworzą one wyjątkowy i charakterystyczny aromat typowy dla sosu sojowego Kikkoman.

Zapach smażonego sosu sojowego pobudza apetyt. Ten zapach sprawił, że sos sojowy Kikkoman jest chętnie stosowany na całym świecie.

4. Japoński system oceny jakości sosu sojowego

W Japonii sosy sojowe są klasyfikowane w zależności od ogólnej zawartości azotu i białek na podstawie krajowej normy: Zawartość umami w sosie decyduje o przynależności do odpowiedniej klasy.

Klasa Umami ogółem Białko
Klasa doskonała > 1,50 > 9,38
Klasa wysoka    > 1,35 > 8,44
Klasa standardowa > 1,20 > 7,50

Sprawdźmy teraz sos sojowy Kikkoman:

Sos sojowy Kikkoman zawiera 10g białka na 100ml, a zatem jest to zdecydowanie sos klasy doskonałej.

W jaki sposób można sprawdzić jakość sosu sojowego

W sklepie jakość sosu sojowego można sprawdzić jeszcze przed zakupem.

Po pierwsze,: można zapoznać się z etykietą zawierającą informacje o składnikach odżywczych, zwłaszcza zawartości białka. Ogólnie rzecz biorąc im wyższa zawartość białka, tym sos jest lepszy.

Po drugie,: można sprawdzić listę składników. Sos sojowy Kikkoman jest produkowany jedynie z naturalnych składników: wody, soi, pszenicy i soli. Sosy innych marek zawierają siedem i więcej składników. Dlaczego? Ponieważ aby obniżyć cenę produktu, trzeba skrócić proces produkcyjny. Skrócony proces owocuje niedoskonałym produktem, którego braki tuszuje się szeregiem dodatków takich jak cukier, barwniki, ulepszacze smaku i sztuczne aromaty.  Podsumowując, im lepszy sos sojowy, tym wyższa zawartość białka i krótsza lista składników.

Producenci sosu sojowego przed butelkowaniem sprawdzają jakość sosu sojowego na podstawie trzech aspektów: barwy, smaku i zapachu.