
Gotuj ze szparagami
Już są – świeże szparagi. W zależności od pogody zbiory szparagów rozpoczynają się między połową a końcem kwietnia i trwają do 24 czerwca – dnia świętego Jana. Szparagi najlepiej smakują nie tylko z klasycznym sosem holenderskim – pyszne są również z sosem sojowym. Prezentujemy tu smakowite możliwości przygotowania. Z naszymi wskazówkami i poradami dotyczącymi właściwego przygotowania szparagów gotowanie na pewno się uda!
1. Zakup
Szparagi szparagom nierówne. Widać to już przy zakupach. Najlepiej smakują szparagi zbierane rano i przygotowywane do spożycia w ten sam dzień. Zakłada to, że szparagi są kupowane w sezonie i pochodzą z regionu. Chłopska zasada brzmi: „zbieraj rano, zjedz w południe”. Świeże szparagi można rozpoznać po tym, że na końcach są jeszcze lekko wilgotne, a przy ściśnięciu da się wycisnąć nieco soku. Nieświeży zapach soku zdradza stare szparagi. Surowe, świeże szparagi są jędrne i nie mają przebarwień, podobnie jak główka szparagów. Świeże szparagi pocierane o siebie wydają skrzypiący dźwięk.
2. Przechowywanie
Szparagi należy przechowywać w chłodnym, wilgotnym i ciemnym miejscu, najlepiej w lodówce. Owinięte w wilgotną ściereczkę i zabezpieczone plastikową torebką pozostają świeże przez dwa do trzech dni. Obrane szparagi można przechowywać w ten sam sposób, ale tylko przez jeden dzień.
3. Obieranie
Przed obieraniem szparagi należy oczyścić z ewentualnych resztek piasku pod bieżącą zimną wodą. Następnie obieraczką do szparagów – można też użyć zwykłej obieraczki do warzyw – obrać szparagi. Białe i fioletowe obiera się zawsze od góry do dołu. W tym celu należy ułożyć szparag na przedramieniu i przytrzymać go palcami za końcówkę. Szparagi obiera się, zaczynając około 0,5 – 1 cm poniżej główki. Należy obierać cienko, ale równomiernie i na całym obwodzie. Dolne końce szparagów się odcina. Zielonych szparagów na ogół nie trzeba obierać. Należy jednak usunąć resztki piasku i dolne końcówki. W przypadku nieco starszych zielonych szparagów zaleca się cienko obrać dolną połowę.
4. Gotowanie
Podczas gotowania te królewskie warzywa powinny być ledwo pokryte wodą, aby zachować zawarte w nich cenne witaminy i minerały. Na każdy litr wody dodać do smaku ok. ½ łyżki naturalnego sosu sojowego. Szczypta cukru pomaga usunąć goryczkę ze szparagów – zamiast tego do wody do gotowania można dorzucić kilka kawałeczków białego pieczywa. W przypadku zielonych szparagów można użyć nieco więcej cukru. Dla wzmocnienia smaku nie może zabraknąć odrobiny masła. Szparagi wkładane do wrzącej wody należy gotować zależnie od ich grubości od 10 do 25 minut. Zielone szparagi gotuje się zazwyczaj 5-8 minut w zależności od ich średnicy. To, czy szparagi są rzeczywiście ugotowane, można sprawdzić spiczastym nożem: nóż powinien łatwo, ale nadal z lekkim oporem przeciąć koniec szparaga.
5. Spożycie
Klasycznym dodatkiem do szparagów są gotowane ziemniaki, surowa i gotowana szynka, smaczny kawałek polędwiczki wieprzowej, wołowej cielęcej albo filet rybny. Potrawę dopełni sos holenderski lub berneński. Pyszne są również z roztopionym masłem i odrobiną sosu sojowego. Naturalny sos sojowy Kikkoman jest bowiem wyśmienitym dodatkiem do tych królewskich warzyw i to w najróżniejszych wariantach. Przekonaj się o tym, wypróbowując nasze przepisy na pyszne szparagi.