Pozdrowienia z Japonii: Pora kwitnienia wiśni!

Święto kwitnących wiśni HANAMI zwiastuje nadejście wiosny

Każdej wiosny, japońscy synoptycy ogłaszają nadejście „sakura zensen”, czyli „frontu kwitnienia wiśni”. Kiedy kobierzec białych i różowych kwiatów rozściela się po całym kraju, nadchodzi czas świętowania festiwalu kwitnącej wiśni. Znany pod nazwą HANAMI, sygnalizuje nadejście wiosny i przyciąga gości z całego świata do ojczyzny sosów Kikkoman.

Od połowy marca do początku maja różne japońskie gatunki wiśni – łącznie jest ich około 300 – są w pełnym rozkwicie. Kwitnienie rozpoczyna się w Kyūshū, najbardziej wysuniętej na południe z czterech głównych wysp Japonii. Następnie „front kwitnącej wiśni” przesuwa się na północny wschód aż do największej wyspy Hokkaido, która znajduje się na samej północy. Stopniowo cały kraj zamienia się w morze kolorów, w odcieniach od białego do różu i jasnego różu.

Pora kwitnienia trwa około dziesięciu dni. W tym właśnie czasie Japończycy świętują nadejście wiosny. Rodziny, przyjaciele i koledzy z pracy zbierają się pod kwitnącymi wiśniami, aby urządzać pikniki z Obento i sake, i wspólnie cieszyć się tym niezwykłym spektaklem, jaki funduje natura. To prawdziwa uczta dla wszystkich zmysłów.

Czy wiesz, że...?

Kwitnąca wiśnia jest jednym z najbardziej znanych symboli kultury japońskiej. W ojczyźnie Kikkomana reprezentuje piękno, odrodzenie i przemiany w naturze.