Pudełka bento – kultowe japońskie pudełka bento podbijają Europę

Czym są i jak je wypełnić?

Pudełka bento to niesamowicie praktyczny wynalazek, który zwykłą przerwę na lunch przekształca w najbardziej wyczekiwany moment dnia. Kultowe japońskie pudełka zyskujące teraz popularność w Europie to ciekawa alternatywa dla tradycyjnego pudełka na lunch. Pudełka bento zaprojektowane są w specjalny sposób i mieszczą kilka komór, dzięki którym różne rodzaje jedzenia mogą być przechowywane osobno. Tym, co sprawia, że pudełka bento są tak wyjątkowe, jest fakt, że dały początek trendowi zdrowego i atrakcyjnie wyglądającego jedzenia. Dla nas również pudełka bento stały się inspiracją - dlatego właśnie chcemy wprowadzić cię w ich świat.

Pudełka bento: w kulturze Japonii od zawsze

Patrząc na kolorowe i ultranowoczesne pudełka bento, trudno sobie wyobrazić, że są one częścią wielowiekowej kultury. Japończycy nosili ze sobą jedzenie w pudełkach z przegródkami już od V wieku n.e. Pierwsze pudełka bento były wykonane z bambusa. Później pojawiły się modele z drewna pokrytego lakierem, a na początku XX wieku - z aluminium.

Skąd nazwa „bento”?„Bento” wywodzi się z japońskiej kultury kulinarnej. Słowa tego używa się do określania tradycyjnego sposobu serwowania potraw w osobnych misach. Praktycznie każdy posiłek w Japonii jest posiłkiem „bento”; jest nawet bento-hamburger i bento-spaghetti. Dzięki pudełkom bento pyszne domowe potrawy można przenosić w osobnych komorach bez ryzyka, że zmieszają się ze sobą.

Nowoczesne pudełka bento wykonane są z drewna, aluminium lub plastiku, a ich wnętrze dzieli się na kilka przegród, czasem nawet dwupoziomowych, w zależności od tego, dla ilu porcji zostały zaprojektowane. Pudełka bento są nieodłączną częścią codziennego życia we współczesnej Japonii. Korzystają z nich wszyscy: od pracowników biurowych po uczniów w szkole. Praktyczne pudełka bento zainicjowały nawet globalny trend żywnościowy. Fani bento z całego świata zapełniają swoje blogi pomysłami, jak zaaranżować jedzenie w pudełkach. Rezultatem są wyrafinowane dzieła sztuki, które cieszą oko i podniebienie jako przekąska lub lunch.

Jak efektowanie układać jedzenie w pudełkach

Pudełka bento wyglądają pięknie nie tylko z zewnątrz. Również jedzenie, które w nich umieszczamy, można kreatywnie i efektownie zaaranżować. To proste! Wystarczy skorzystać z poniższych kilku reguł:

  1. Jedzenie, które będziesz wkładać do pudełka, powinno dać się zjeść palcami lub za pomocą pałeczek. Im bardziej będzie ono naturalne, tym lepiej!
  2. Porcje powinny mieć niewielki rozmiar, aby można było ułożyć je blisko siebie i zaoszczędzić miejsce.
  3. Posiłki w pudełkach bento powinny być jak najbardziej kolorowe, dlatego owoce i warzywa to ich obowiązkowe składniki.
  4. Przekąski aranżuje się według koloru i kształtu. Najlepiej pasują do siebie okrągłe i kwadratowe składniki, a także uzupełniające się kolory: zielony i czerwony, niebieski i pomarańczowy, fioletowy i żółty.

Trzymaj się powyższych zasad, a poza tym - puść wodze fantazji. Możesz pokroić ogórka w gwiazdki albo używać specjalnych foremek do ryżu, żeby nadać mu kształty zwierząt. Bibułki od muffinów, foremki do ciastek oraz jajek przydadzą ci się do kreowania niecodziennego wyglądu jedzenia.

Czy wiesz, że...?

Pudełka bento zostały stworzone z myślą o prostych daniach na zimno, dlatego idealnie nadają się zarówno do sushi, jak i tradycyjnych kanapek. Mają nawet specjalne przegródki do przenoszenia sosów sojowych od Kikkomana, dzięki czemu możesz zawsze i wszędzie doprawić swój pyszny lunch. Dostępnych jest mnóstwo modeli pudełek bento, a wszystkie łączy wygoda i praktyczność. Sprawdź przykładowe modele na www.japancentre.com.